LOGO

:Konkurs
:Kontakt

Stefan Żeromski - patron Zespołu Szkół Ekonomicznych w Legnicy
to pogrobowiec powstania styczniowego i jego bard (ur. W 1864), wielki Polak i pisarz bez skazy. Mówiono o nim: „sumienie narodu”. Sam twórca twierdził, iż „ rolą polskiego pisarza jest rozdrapywanie polskich ran, by nie zarosły błoną podłości” .

Zawsze bliski był mu człowiek. Nazywał go „rzeczą świętą” i podkreślał, że „krzywdzić jej nikomu nie wolno”.

Jego twórczość jest bogata i bolesna. Odnajdujemy w niej zarówno historię narodu, jak i czasy współczesne Żeromskiemu („Popioły”, „Wierna rzeka”, Rozdziobią nas kruki, wrony…”, „Syzyfowe prace”, „Przedwiośnie”), niedolę ludu („Siłaczka”, „Doktor Piotr”, „Zmierzch”, „Ludzie bezdomni”), a także kreacje szlachetnych jednostek, do których bez wątpienia należą: Stanisława Bozowska, Piotr Cedzyna, dr Tomasz Judym i nieco kontrowersyjny, młody człowiek, poszukujący swego miejsca w świecie- Cezary Baryka.

Stefan Żeromski był tylko wielkim i odpowiedzialnym za prawdę pisarzem, twórcą etosu polskiego inteligenta, ale też niestrudzonym społecznikiem, aktywnie zaangażowanym w życie odradzającego się po latach niewoli narodu, nade wszystko bowiem stawiał, działanie. Mówił:

„Wielkie słowa w istocie swej są czcze i próżne.
Wielkimi są tylko czyny”

Słowa te od roku 1964 stały się dewizą także naszej Szkoły.